Deň, keď si Američania volia Ameriku

Vždy som mala o niečo bližšie k republikánskemu pohľadu na svet….

Zdá sa, že víťaza volieb Spojené štáty v najbližších hodinách a možno ani dňoch nespoznajú, čo dáva priestor na najrôznejšie špekulácie, hodnotenia, dohady a predpovede. A to nielen na domácej pôde, ale takmer všade vo svete, Slovensko nevynímajúc.

Zdá sa, že víťaza volieb Spojené štáty v najbližších hodinách a možno ani dňoch nespoznajú, čo dáva priestor na najrôznejšie špekulácie, hodnotenia, dohady a predpovede. A to nielen na domácej pôde, ale takmer všade vo svete, Slovensko nevynímajúc.

Priznám sa, trošku ma zarážajú niektoré interpretácie našich analytikov, ale i politických špičiek, ktoré súboj Trump – Biden vnímajú predovšetkým ako súťaž konzervatívnych a liberálnych hodnôt, v ktorej sa najmä vládni politici akože legitímne stavajú na stranu tých prvých, a z dvojice kandidátov by uprednostnili Donalda Trumpa.

Kto však trošku sleduje americké politické reálie a aspoň okrajovo pozná Joea Bidena, nemohol si nevšimnúť, že Biden má ďaleko od typického ľavičiara či socialistu a možno ho zaradiť skôr k „republikánskemu krídlu“ Demokratickej strany.

Kto by o tom chcel pochybovať, nech sa pozrie na reakcie niektorých popredných predstaviteľov tejto strany po tom, ako sa Biden stal víťazom primárok.

(To, aké „hodnoty“ zastáva Donald Trump, ani po štyroch rokoch jeho vlády nie je úplne jasné.)

Aká tam ideová súťaž

Pri dnešnej miere polarizácie americkej spoločnosti, ktorá je jednou z najvyšších, ak nie najvyššou v histórii, však taký luxus ako ideová súťaž medzi konzervativizmom a liberalizmom nie je na stole.

Naopak, to čo Amerika dnes potrebuje najviac, je niekto, kto ju nebude ďalej rozdeľovať, ale kto ju spojí. A opäť, kto trošku pozná Joea Bidena, vie, že celú svoju dlhú politickú kariéru založil na spájaní, spolupráci, hľadaní kompromisov.Vypnúť reklamu

Najpálčivejším problémom USA je dnes, okrem hrubo nezvládnutej epidémie koronavírusu, rozdelenosť jej spoločnosti a práve na ňu je odpoveďou Joe Biden. A zmiernenie napätia v americkej spoločnosti nie je len v záujme samotných Američanov, ale i sveta, a nás Európanov obzvlášť.

Nie je ťažké si vybrať

Pretože Spojené štáty americké si v týchto voľbách nevolia len prezidenta, ale i Ameriku.

Takú, čo spochybňuje spojenectvá, ignoruje fakty a rozumné argumenty, je zahľadená len sama do seba a živí konflikty, v ktorých stavia proti sebe svojich vlastných občanov, alebo takú, ktorá chce byť všetkým tým, čo o sebe hlása a aký imidž sa o sebe snaží vo svete vytvoriť.

Takže, ako by som odpovedala na otázku, kto je mojím favoritom v amerických voľbách, ja?

Vždy som mala, s výnimkou otázky klimatických zmien, o niečo bližšie k republikánskemu pohľadu na svet. Hoci mi bol Barack Obama nesmierne sympatický, nemohla som súhlasiť s viacerými jeho zahraničnopolitickými počinmi.

Napriek tomu však v týchto voľbách nepochybujem ani na chvíľu o tom, kto by mal byť 46. prezidentom USA. Čaká ho veľa škôd na naprávanie.

článok vyšiel dňa 4. novembra 2020 v denníku SME

Katarína Cséfalvayová